Wat in 1966 nog het scenario was van de legendarische Hollywood-film “Fantastic Voyage”, een camera die doorheen het menselijke lichaam reist, is sinds het begin van dit millennium een medische realiteit geworden.
Het Federaal Kenniscentrum voor de Gezondheidszorg (KCE) heeft zopas een rapport over Capsule Endoscopie gepubliceerd in de reeks “Health Technology Assessment”.
In haar rapport stelt het KCE vast dat capsule endoscopie een duidelijke meerwaarde biedt ten opzichte van de klassieke onderzoeken bij de diagnose van bloedende letsels in de dunne darm bij patiënten die lijden aan obscuur gastro-intestinaal bloedverlies (bloedverlies in het maag-darmstelsel waarvan de oorzaak onduidelijk is). Voor deze aandoening beveelt het KCE dan ook de terugbetaling van deze innovatieve technologie aan.
De capsule is een kleine videocamera die door het lichaam reist en beelden doorzendt naar een datarecorder die de patiënt rond zijn middel draagt. Capsule endoscopie maakt het mogelijk om aandoeningen in de dunne darm vast te stellen, aandoeningen die niet met de klassieke middelen kunnen ontdekt worden. De patiënt slikt de capsule door op een nuchtere maag en zowat 8 uur later kunnen de beelden beoordeeld worden door een maag-darmarts. De capsule wordt na zijn doortocht door het maag-darmstelsel langs natuurlijke weg terug uitgescheiden.
De ontwikkeling van deze nieuwe technologie staat niet stil en andere toepassingen zullen in de toekomst mogelijk ook een meerwaarde betekenen voor de patiënt. Momenteel is het nut alleen bewezen bij zeldzame patiënten met obscuur bloedverlies. Voldoende ervaring van de maag-darmarts is daarbij cruciaal. Om te voldoen aan de huidige patiëntennoden volstaat het dat deze electieve diagnostische technologie beschikbaar is in een beperkt aantal centra.
In navolging van de reizen in de ruimte en onder water, beschreven in de verhalen van Jules Verne, is met de capsule endoscopie intussen ook deze “ondenkbare” reis doorheen de “innerlijke ruimte” van het menselijke lichaam aangevat.